niedziela, Kwiecień 05, 2020

Zadbaj o swoje serce

Wiele osób skarży się na bóle pojawiające się w okolicach klatki piersiowej. Jednak nie mówimy tu tylko o osobach starszych, gdyż coraz młodsze osoby cierpią na tę przypadłość. Dlaczego odczuwamy nieprzyjemne kłucie? Jak sobie z tym poradzić? Co zrobić by temu przeciwdziałać?

Ból serca – co z tym zrobić?

W przypadku gdy zauważymy u siebie bóle w klatce piersiowej o charakterze dławienia,  uczucie nierównego i szybkiego bicia serca oraz nagły i silny ból za mostkiem powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do kardiologa. Ponadto niepokojące mogą być silne bóle z tyłu głowy, zaburzenia widzenia, senność i nudności, nagłe osłabienie i pojawiające się często zadyszki.

Nie trzeba się bać pierwszej wizyty

Podczas pierwszej wizyty kardiolog przeprowadzi z nami dokładny wywiad lekarski. Odpowiedzi powinny być szczere, nie wolno nam pomijać żadnych faktów, gdyż od tego może zależeć nasze życie.

Lekarz zwraca przede wszystkim uwagę na:

  • stan odżywienia (otyłość, niedowaga),
  • trudności w oddychaniu,
  • barwę skóry twarzy oraz drżenie dłoni,
  • sposób w jaki się poruszamy,
  • wiek biologiczny, który może być inny niż wiek metrykalny.

Podczas wywiadu podmiotowego powinniśmy wyjaśnić cel naszej wizyty. Kardiolog poprosi nas o podanie objawów i dolegliwości jakie nas męczą. Musimy opowiedzieć mu o swoim trybie życia, stosowanych używkach, przyjmowanych lekach i wszystkich pobytach w szpitalu. Powinien przeprowadzić z nami również wywiad rodzinny, który pomoże określić czy u kogoś z naszych bliskich wystąpiła kiedykolwiek choroba układu krążenia, nastąpił zgon z powodu zawału bądź udaru. Ważnym elementem rozmowy są również pytania dotyczące okoliczności występowania objawów, częstości i czasu trwania oraz nasilenia.

Jakie badania wykonuje kardiolog?

Przede wszystkim kardiolog bada ciśnienie krwi zarówno prawej jaki i lewej ręki. Następnie osłuchuje serce i płuca, w ten sposób otrzymuje informacje na temat stanu układu krążenia. Osłuchiwanie serca odbywa się w specjalny sposób, w odpowiednich miejscach na przedniej powierzchni klatki piersiowej. Podczas badania zwraca szczególną uwagę na miarowość czynności serca, na przerwy w pracy serca, jego tony, akcentację, głośność oraz szmery w punktach osłuchiwania zastawek.  Można w ten sposób rozpoznać wady serca Pacjenta.

Kolejnym badaniem jest sprawdzenie tętna na tętnicach obwodowych kończyn górnych, dolnych oraz szyjnych. Brak tętna w konkretnych miejscu lub szmer mogą sygnalizować o niedrożności albo istotnym zwężeniu danej tętnicy. Jest to groźny objaw, który może mieć podłoże miażdżycowe.

W trakcie badań lekarz zwraca również uwagę na kolor skóry palców, płatków usznych i ust. Sprawdza czy pojawiają się obrzęki na kończynach dolnych i określa ich pochodzenie. Mogą być one efektem niewydolności serca, żył lub obrzęków limfatycznych.

Jakie badania może zlecić nam kardiolog?

Po gruntownym badaniu pacjenta i analizie otrzymanych wyników lekarz podejmuje decyzję dotyczącą dalszego działania. Analiza wyników zarówno podczas badania podmiotowego, jak i przedmiotowego jest przesłanką do wysłania pacjenta na ewentualne dalsze badania.

Jeśli uzyskane wyniki niepokoją kardiologa, może skierować nas na badania takie jak: echo serca, holter, ekg, czy też test wysiłkowy, a następnie zastosować odpowiednie leczenie. Nie trzeba jednak martwić się na zapas, jesteśmy przecież w rękach specjalisty, który z pewnością zaproponuje nam najlepsze rozwiązanie naszego problemu.