Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/ardg/domains/healthy-fit-life.pl/public_html/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210 Nieregularne miesiączki. Dlaczego okres się spóźnia?
środa, Grudzień 08, 2021

Zaburzenia miesiączkowania

Menstruacja stanowi nieodłączny element w życiu każdej kobiety. Pierwsza miesiączka pojawia się średnio w wieku 12 lat, a występowanie jej świadczy o prawidłowym rozwoju  i zdrowiu kobiety aż do okresu menopauzy – ostatniej miesiączki w życiu. Okres premenopauzalny, który rozpoczyna się kilka lat przed wystąpieniem menopauzy, wiąże się z zaburzeniami miesiączkowania, które zauważyć możemy już po 40. roku życia. Jednak menopauza nie jest jedyną przyczyną zaburzeń cyklu menstruacyjnego.

Prawidłowy przebieg miesiączki

Regularne cykle powinny trwać od 26 do 32 dni ze stałymi odstępami. Normą jest różnica między cyklami do 4 dni. Prawidłowa miesiączka powinna trwać od 3 do 7 dni. Ból towarzyszący na początku menstruacji, jest zjawiskiem normalnym.

Co powoduje zaburzenia?

Spóźniająca się miesiączka lub jej nieregularność, nie zawsze świadczy o wystąpieniu menopauzy. Przyczyny zaburzenia mogą być dużo poważniejsze i nie należy ich bagatelizować. Niewystąpienie miesiączki przez kilka miesięcy, powodują czynniki, takie jak:

  • ciąża,
  • stres,
  • gwałtowny spadek masy ciała,
  • zaburzenia hormonalne, choroby tarczycy,
  • choroby: cukrzyca, choroby nerek, ciężka grypa,
  • wzmożony wysiłek fizyczny, podróże,
  • choroby narządów rozrodczych,
  • łagodne lub złośliwe guzy,
  • stany zapalne,
  • stosowanie niektórych leków: sterydów, hormonów, czy antydepresantów.

Co jeżeli krwawienie występuje pomiędzy miesiączkami? Nie lekceważ tego problemu i jak najszybciej udaj się do specjalisty. Takie objawy mogą świadczyć o wielu poważnych chorobach, np. mięśniaku macicy, nowotworze szyjki macicy, czy guzach jajników.

Przedłużająca się miesiączka lub zbyt obfite krwawienia, często w towarzystwie skrzepów, również zaliczają się do zaburzeń, które należy skonsultować z lekarzem. Przyczyny ich występowania, są podobne jak w przypadku krwawienia między menstruacją. Natomiast skąpe miesiączki świadczyć mogą o niewydolności jajników, stanach zapalnych macicy oraz nadczynności tarczycy.

Miesiączka a ciąża

Zanik miesiączki często stanowi oznakę ciąży. Zdarzają się jednak przypadki, w których krwawienie występuje nawet po zapłodnieniu. Co to oznacza?

Należy pamiętać, że nie każde krwawienie oznacza menstruację. Zwłaszcza podczas ciąży, kiedy jest to niemożliwe. Wydobywająca się krew może oznaczać plamienie implantacyjne, które powodowane jest uszkodzeniem przez zarodek ściany naczynka krwionośnego w błonie śluzowej macicy. Wczesne krwawienie ciążowe, spowodowane zmianami hormonalnymi, czy także krwawienia podkosmówkowego, nie należy mylić z ,,miesiączką w ciąży’’.

Podobnie jest w przypadku krwawienia po porodzie, które nie stanowi krwawienia menstruacyjnego, a odchody poporodowe, które są zjawiskiem normalnym.

Po urodzeniu dziecka, miesiączka wraca zazwyczaj po 20 tygodniach u kobiet karmiących piersią. Natomiast u niekarmiących – już po 10.

Krwawienie podczas ciąży nie zawsze jest groźne, jednak może być sygnałem wielu chorób – warto więc udać się z tym do ginekologa.

Wizyta u ginekologa

Wszelkie zaburzenia miesiączkowania należy skonsultować z ginekologiem. Klinika Sthetic oferuje swoim Pacjentom leczenie ginekologiczne pod okiem doświadczonych specjalistów. Nowoczesna Ginekologia w warszawskiej klinice Sthetic, proponuje innowacyjne rozwiązania, które pomogą szybko i skutecznie pozbyć się problemów natury ginekologicznej. Wejdź na http://sthetic.pl/zabiegi/ginekologia/ i skorzystaj z atrakcyjnych ofert cenowych i pomocy najlepszych specjalistów.