Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/ardg/domains/healthy-fit-life.pl/public_html/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210 Wada zgryzu? To nie problem! Załóż aparat! | Ortofan Clinic w Warszawie
środa, Grudzień 08, 2021

Wada zgryzu? To nie problem – załóż aparat!

Piękny uśmiech to element wyglądu człowieka, na który zwracamy uwagę na samym początku znajomości. Zadbane zęby prezentują się estetycznie i świadczą o dbałości o zdrowie, natomiast zażółcone krzywe zęby z ubytkami kojarzą się z zaniedbaniem i często są przyczyną kompleksów. Czasem nawet diastema, obecnie lansowana przez niektórych projektantów i modelki sprawia, że wstydzimy się uśmiechać. Wbrew powszechnym opiniom, stały aparat mogą nosić też dorośli! Sprawdź, jak wygląda założenie aparatu, jak przebiega i ile trwa leczenie ortodontyczne!

Jak wybrać dobrego ortodontę?

Dobry ortodonta to podstawa! Jeśli mieszkasz w Warszawie, wybierz kogoś na miejscu – pamiętaj, że leczenie krzywego zgryzu to nie tylko założenie aparatu, ale również comiesięczne wizyty kontrolne, a dojeżdżanie 200 km do swojego lekarza może być uciążliwe.

Co należy zrobić przed założeniem aparatu?

Podczas pierwszej wizyty, ortodonta zbada stan Twojego uzębienia i przedstawi możliwości leczenia. Zanim założysz aparat, powinieneś wyleczyć wszystkie ubytki, warto też wykonać piaskowanie zębów (skaling), który sprawi, że aparat będzie się lepiej trzymał, dodatkowo twoje zęby będą bielsze, nawet o kilka tonów! Lekarz zleci również wykonanie zdjęcia pantomograficznego – jest to zupełnie bezbolesne badanie. Stajesz przed światłoczułą kliszą i technik wykonuje zdjęcie. Kolejnym krokiem jest wykonanie gipsowych wycisków, na podstawie których dobierane jest  leczenie. Później lekarz przedstawia plan leczenia i jeśli wszystko jest jasne przystępujecie do leczenia ortodontycznego.

Jaki aparat wybrać?

Wyróżniamy dwa rodzaje aparatów ortodontycznych: ruchome i stałe. Jak wyjaśniają lekarze z kliniki stomatologicznej Ortofan w Warszawie najnowsze aparaty ruchome mają postać przezroczystej nakładki, która może być noszona w dzień i w nocy. Nakładki Orthocaps mają różny stopień twardości, który umożliwia precyzyjne, ale bezbolesne korygowanie wady – na każdej wizycie kontrolnej ortodonta dobiera nową nakładkę, aż do uzyskania perfekcyjnego uśmiechu. Wśród aparatów stałych wyróżnia się tradycyjne aparaty metalowe, a także aparaty kryształowe i porcelanowe – każdy rodzaj skutecznie leczy wady zgryzu, natomiast dwa ostatnie polecane są osobom które na co dzień obowiązuje ścisły dress-code – takie aparaty kosmetyczne są mniej widoczne.

Jak wygląda założenie aparatu?

Założenie aparatu (jednego łuku) trwa mniej więcej godzinę i jest zupełnie bezbolesne. Ortodonta smaruje każdy ząb klejem i nakleja zamki, następnie montuje drut i zakłada gumowe ligatury, czyli kolorowe gumeczki łączące oba elementy. Następnie nadchodzi historyczny moment, kiedy możesz zobaczyć rezultat i gotowe! Czas leczenia jest ustalany indywidualnie. Pamiętaj – wady zgryzu u dorosłych można korygować, więc nie zwlekaj – już dziś umów się na wizytę do ortodonty i zobacz sam, jak zmieni się Twój uśmiech!