piątek, Lipiec 10, 2020

Pielęgnacja trawnika na wiosnę!

Przepięknie zielony i wystrzyżony trawnik to wspaniała wizytówka każdego ogrodu. Jednak, żeby taki efekt uzyskać potrzeba wiele wysiłku i pracy. Bardzo ważne, żeby zabrać się za to jak najwcześniej. Najlepiej gdy tylko wiosna na dobre zagości w naszym ogrodzie.

Oczyszczanie trawnika po zimie!

Gdy tylko zrobi się wystarczająco ciepło i sucho należy zabrać się za porządkowanie ogrodu. Na początku powinniśmy go dokładnie wygrabić z resztek starej trawy, liści, mchu oraz igieł opadających z otaczających go drzew i krzewów, gdyż utrudniają one dopływ powietrza do gleby i zatrzymują wilgoć na jej powierzchni. Musimy pamiętać, że wygrabianie takiego filcu przeprowadzamy bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić drani. Jeśli w jakiś miejscach ciężko nam go wygrabić, możemy przeprowadzić wertykulację. Dzięki temu zabiegowi darń nacinana jest pionowo specjalnie hartowanymi, ocynkowanymi nożami. W ten sposób usuwany jest z murawy mech, obumarłe resztki organiczne oraz chwasty.

Napowietrzenie ziemi!

Bardzo ważnym zabiegiem w odpowiedniej pielęgnacji roślin jest aeracja trawnika. Polega ona na właściwym napowietrzeniu gleby. Można do tego używać wideł, którymi nakłuwamy ziemię na ok. 8-10 cm, jednak jest to bardzo pracochłonne i wyczerpujące. Na mniejszych powierzchniach możemy posłużyć się deską z kolcami, którą przytwierdzamy do butów, by wykonać spacer po trawniku lub po prostu zakupić specjalne buty z kolcami. Na większych powierzchniach lepiej sprawdzi się specjalny aerator, czyli wał z bolcami do napowietrzania ziemi. Dzięki temu korzenie lepiej oddychają, a trawnik dużo lepiej chłonie wodę. W skutek czego szybciej reaguje na nawożenie i znacznie intensywniej wzrasta.

Uzupełnianie ubytków!

Zima bywa bardzo sroga, szczególnie dla roślin, dlatego zdarza się, że w miejscach długiego zalegania śniegu zdarzają się ubytki trawy. Jednym ze sposobów uzupełnienia trawnika jest spulchnienie ziemię w tych miejscach i obsianie trawą. Nasiona najlepiej zmieszać wcześniej z próchniczną ziemią i taką mieszankę rozsypać w pustych miejscach. Dzięki temu zasiew będzie równomierny. Musimy absolutnie pamiętać o systematycznym podlewaniu zasianych obszarów. W ten sposób po 1,5 miesiąca po pustych polach nie będzie śladu. Inną metodą uzupełniania ubytków jest łatanie fragmentami drani przeniesionymi z innego miejsca w ogrodzie. W tym celu w uszkodzonym fragmencie wykopujemy niewielkie zagłębienie i w to miejsce umieszczamy płat darni pobrany z innego miejsca. Następnie płat dociskamy grzbietem grabi lub dłońmi i podlewamy.

Podlewanie i nawożenie trawnika!

W momencie pierwszych oznak wzrostu trawy, należy wykonać odpowiednie nawożenie. W tym okresie bardzo ważne jest dostarczenie trawnikowi odpowiedniej ilości azotu. Świetnie sprawdzi się saletra amonowa. W ten sposób trawnik szybciej się zregeneruje i odzyska piękną zielona barwę. Do nawożenia trawnika przyda się również nawóz potasowy i fosforowy, jeśli nie udało się ich rozsiać jesienią. Takie nawożenie należy powtarzać kilkakrotnie w ciągu sezonu.

Świetnym nawozem organicznym dla naszego trawnika są resztki rozdrobnionej trawy. Można wykorzystać do tego specjalną kosiarkę z funkcją mulczowania, która rozrzuca rozdrobnioną trawę  po całym trawniku. Dzięki temu z czasem się rozłoży i dodatkowo użyźni glebę. Osoby posiadające kompostownik, mogą zastosować powstały kompost, jako nawóz organiczny dla trawnika. Jeżeli nie posiadamy kosiarki z opcją mulczowania ani własnego źródła kompostu, warto do nawożenia trawnika użyć nawozów organiczno-mineralnych.

Oprócz nawożenia trawnika, równie ważne jest też systematyczne podlewanie. Pozostawienie murawy przez dłuższy czas bez wody powoduje jej żółknięcie, a nawet zasychanie. Dlatego jeśli nasz ogród jest spory warto zainstalować podlewanie sterowane. Dysze automatycznie wyłaniają się ponad ziemię i zraszają cały trawnik. Dzięki temu dostarczone im zostanie tyle wody ile będą potrzebowały. Należy także pamiętać, że w okresie silnego nasłonecznienia zapotrzebowanie na wodę wzrasta, więc należy dostosować jej ilość. W ten sposób nasz trawnik zawsze będzie piękny i soczyście zielony.