Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/ardg/domains/healthy-fit-life.pl/public_html/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210 Prawda o kawie i herbacie
środa, Grudzień 08, 2021

Kawa i herbata – czy faktycznie szkodzą?

Niektórzy z nas piją kawę i herbatę kilka razy dziennie. Niektórzy są nawet uzależnieni od tych napoi, nie wyobrażają sobie dnia bez wypicia chociażby filiżanki kawy. Jednak jak one wpływają na nasz organizm? Szkodzą, a może dobrze wpływają na nasze zdrowie?

Każda herbata zawiera w sobie ekstrakt roślinny zwany teiną. Natomiast kawa zawiera w sobie wyciąg z kakaowca, czyli kofeinę. Jest o wiele silniejsza niż herbata. Często bywa tak, że to właśnie bez kawy nie potrafimy normalnie funkcjonować.

Herbata – zalety

Pamiętajmy, że maksymalnie możemy wypić cztery kubki herbaty dziennie. Chociaż ma wiele zalet, nie powinnyśmy przesadzać z jej piciem. Po pierwsze herbata poprawia naszą koncentrację. Jeżeli nie lubimy kawy, herbata doskonale usuwa senność i dodaje energii. Ponadto działa łagodnie moczopędnie i pobudza nerki do pracy. Spowalnia również starzenie. To idealny napój dla osób, które mają problemy z cholesterolem, ponieważ skutecznie go zmniejsza. Co ważne chroni przed miażdżycą, zawałem i próchnicą. Pomaga także w leczeniu przeziębienia.

Herbata – wady

Herbata posiada również wiele wad. Po pierwsze powoduje nadpobudliwość. Sprawia, że czujemy większy niepokój, a nasze serce znacznie przyśpiesza. Zwiększa również potliwość. Co ważne hamuje wchłanianie żelaza, magnezu oraz wapnia.

Kawa – pozytywne aspekty

Kawa jest o wiele silniejszym napojem niż herbata, dlatego możemy pić jej maksymalnie dwie filiżanki dziennie. Chociaż niektórzy uważają, że źle wpływa na nasz organizm, to posiada również wiele zalet. Kawa pobudza, polepsza naszą koncentrację, pamięć i nastrój. Ponadto przyśpiesza trawienie, przemianę materii i krążenie. Kawa zapobiega chorobom wątroby oraz nerek.

Kawa – negatywnie

Zarówno jak herbata, kawa posiada również wady. Po pierwsze nadmiernie powoduje nerwowość. Przyspiesza tętno oraz podrażnia żołądek. Niestety wypłukuje z naszego organizmy takie składniki jak: magnez i witaminy z grupy B. Nie powinny pić jej osoby, które mają problemy ze snem, ponieważ utrudnia zasypianie.

Mity i fakty o piciu herbaty i kawy

Niektórzy twierdzą, że herbata pakowana w torebkach jest słabszej jakości. Jest to fałsz. Do ekspresowych torebek nie jest pakowana herbata gorszej jakości, tylko drobniejsze liście.

Herbatę w torebce powinno parzyć się krócej niż tą w postaci fusów. Jest to zarówno prawda jak i fałsz. Wszystko zależy od tego jaką herbatę parzymy.

Niektórzy twierdzą, że mocno zaparzona czarna herbata ma takie samo działanie jak kawa. Jest to mit!

Herbata zielona jest zdrowsza od czarnej. Wyniki badań pokazują, że herbata czarna jest tak samo zdrowa jak zielona, jednak obie oddziałują na nasz organizm.

Kawa odwadnia organizm. To fałsz. Co prawda kawa ma działanie moczopędne, jednak na pewno nie odwadnia naszego organizmu.

Kawa chroni przed wypadkiem. To prawda. Dzięki niej poprawia się nasza koncentracja, a ponadto dostarcza ona energii naszemu organizmowi.

Kawa chroni przed rakiem. Prawda. Picie kawy chroni mężczyzn przed rakiem prostaty.

Kofeina jest tylko w kawie. Jest to mit. Nie musimy pić kawy, żeby pobudzić nasz organizm. Zawsze można sięgnąć po inne produkty, które zawierają kofeinę.