Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/ardg/domains/healthy-fit-life.pl/public_html/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210 Gdzie jest produkowana nasza porcelana? Made in Poland jest ważne - healthy-fit-life.pl
środa, Grudzień 08, 2021

Gdzie jest produkowana nasza porcelana? Made in Poland jest ważne

Proces produkcji porcelany ma szczególne znaczenie. Nie może być tu mowy o jakichkolwiek niedopowiedzeniach bądź niedomówieniach. Proces od powstania produktu, do projektu jest długotrwały, a warto zaznaczyć, że w całości odbywa się od w Polsce. Efekty są zdumiewające. Początki fabryki w Chodzieży sięgają aż 1852 roku. Na początku produkowano naczynia fajansowe, czyli ceramiczne. W 1896 roku rozpoczęto produkcję porcelany. Zdobyte przez te wszystkie lata doświadczenie sprawiło, że z pełną odpowiedzialnością możemy poszczycić się umiejętnością tworzenia  unikatowych przedmiotów, ze zwróceniem szczególnej uwagi na detale. Ręcznie wykonywane zdobienia dodają naszej porcelanie niepowtarzalnego charakteru.  

Dzisiaj tworzymy jedyne w swoim rodzaju przedmioty, skupiając się przy ich wykonywaniu na detalach. Kładziemy nacisk na drobne zdobienia, które wykonywane są ręcznie. Tradycja ręcznie wykonywanych zdobień łączy się z nowoczesnym desingem, który składa się na kunsztowną linię porcelany produkowaną w Chodzieży.

Etapy tworzenia porcelany

Wyrabianie porcelany jest długotrwały procesem, który wymaga od twórców odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Zachowanie i poszanowanie wieloletniej tradycji i pracy twórczej powinno iść w parze z nowoczesnymi technologiami, które rozwinęły się przez ostatnio lata w oszałamiającym tempie. Porcelana wykonywana jest w całości w Polsce. Pierwszy etapem jest ręczne projektowanie i szkicowanie poszczególnych elementów zastawy. Następnie papierowe projekty przekłada się na tworzenie trójwymiarowych modeli przy użyciu komputera. Kolejnym etapem jest wydruk trójwymiarowych modeli, będących prototypami właściwej zastawy. Naszym sekretem jest staranne dobieranie surowców, które mieszane są w specjalnie przygotowanych do tego młynach. A wszystko po to, by porcelana była najwyższej jakości. Do jej stworzenia wykorzystuje się mieszankę kaolinów i skaleni. To właśnie dzięki nim nasza porcelana uzyskuje nieskazitelną biel. W przypadku produkcji dzbanków, misek czy filiżanek, masę stworzoną  z kaolinów i skaleni formuje się. W przypadku filiżanek uszka doklejane są przez naszych pracowników ręcznie. Elementy o bardziej skomplikowanych kształtach się odlewa.  Półmiski i talerze tworzy się przy użyciu prasy izostatycznej. Dzięki zautomatyzowanym prasom  dużo łatwiej uzyskać regularne i powtarzalne kształty naczyń. Wszystkie wyroby sprawdzane są pod względem jakości ze szczególną pieczołowitością.

Poszczególne procesy

W procesie porcelany odbywa się wstępne wypalanie, szkliwienie, a także wypalanie wtórne. Pierwsze wypalanie, nazywane biskitowym, odbywa się w temperaturze 800 stopni Celsjusza. Szkliwienie wykonywać można zarówno w sposób ręczny, jak i zmechanizowany. Wypał ostry wykonywany jest w  temperaturze 1400 stopni Celsjusza. Na samym końcu powstają zdobienia. Mogłoby się wydawać, że wszelkie zdobienia wykonywane są przez maszyny. Nic bardziej mylnego. Wszelkiego rodzaju zdobienia porcelany MariaPaula wykonujemy ręcznie. Wcześniej planowane kalki zdobień zostają drukowane. Do wykonania zdobień wykorzystujemy do tego złoto i platynę. Dzięki temu nasza porcelana charakteryzuje się niezwykłą elegancją i kunsztem.

W naszym przypadku nowoczesność fabryk idzie pod rękę z tradycją i estetyką, dzięki czemu nasza porcelana stała się rękodziełem, produkowanym w stu procentach w Polsce.