Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/ardg/domains/healthy-fit-life.pl/public_html/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210 Zabieg z użyciem botoksu | Dr Kępa
środa, Grudzień 08, 2021

Botox – koniec ze zmarszczkami

Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej są najpopularniejszą metodą usuwania zmarszczek mimicznych, czyli tych występujących w górnej części twarzy. W medycynie estetycznej przeprowadza się je od lat i zdążyło już wokół nich narosnąć sporo mitów. Jak więc z nimi jest? I czy botoks równa się Botox?

Czym tak naprawdę jest botoks?

Na wstępie należy powiedzieć, że “botoks” jest spolszczoną nazwą produktu (bądź zabiegu) powszechnie znanego jako Botox, produkowanego przez firmę Allergan  – światowego lidera w produkcji preparatów wykorzystujących toksynę botulinową. Ta amerykańska firma farmaceutyczna powstała w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, a dzisiaj zapewnia dostawę najwyższej jakości produktów, wykorzystywanych w okulistyce, neurologii czy medycynie estetycznej.

Toksyna botulinowa działa poprzez zablokowanie przewodnictwa na złączeniu mięśnia z nerwem i dzięki temu nerwy nie przesyłają do mięśni impulsów, za sprawą których się on kurczy. Mięśnie zostają wtedy rozkurczone, a tym samym pokrywająca go skóra przestaje się “marszczyć”. Botoxem można też blokować gruczoły potowe na dłoniach, pachach, stopach, aby zwalczyć nadpotliwość.

Efekty działania Botoxu

Efekty otrzymywane po zabiegu opierają się w głównej mierze na rozluźnieniu mięśni, dzięki czemu twarz wydaje się młodsza i pogodniejsza. Zmarszczki mimiczne ulegają znacznemu spłyceniu bądź całkowitemu usunięciu. Zabieg ten ma także działanie o charakterze profilaktyczny, bowiem dzięki niemu mięśnie używane są w mniejszym stopniu i przez to zmarszczki nie powstają tak szybko.

Leczenie z użyciem toksyny botulinowej polega na wstrzyknięciu Botoxu w dany mięsień, odpowiedzialny za powstawanie zmarszczek mimicznych. Dokonuje się tego za pomocą bardzo cienkiej igły umieszczonej w strzykawce. Nie powoduje to u pacjenta bólu, a pierwsze efekty działania Botoxu widoczne są po 2-7 dniach.

Rezultaty słabną od czwartego miesiąca po zabiegu, ale działanie przeciwzmarszczkowe utrzymuje się do 6 miesięcy. Po upływie tego czasu, terapię można zastosować jeszcze raz.

Należy pamiętać, aby przed zabiegiem nie stosować preparatów pochodnych kwasu salicylowego, nie pić alkoholu oraz nie zażywać niesterydowych leków przeciwzapalnych, ponieważ nasilają one powstawanie siniaków. Przez 24 pozabiegowe godziny lepiej nie palić tytoniu, ponieważ osłabia on działanie toksyny botulinowej.

Wskazania do zabiegu Botox

Terapia Botoxem będzie odpowiednia dla osób, które mają:

  • zmarszczki na czole
  • zmarszczki pomiędzy brwiami
  • zmarszczki w okolicy oka (tzw. kurze łapki)
  • zmarszczki na dekolcie i/lub szyi
  • nadpotliwość rąk, dłoni czy pach

Przeciwwskazania do terapii Botoxem

Do czynników powodujących wykluczenie z tego zabiegu zalicza się:

  • leczenie aminoglikozydami (antybiotyki takie jak amikacyna)
  • czynna choroba nowotworowa
  • silna alergia
  • ciąża i karmienie piersią
  • choroby neurologiczne (związane z zajęciem mięśni)

Pomimo tego, że Botox jest najpopularniejszą metodą do walki ze zmarszczkami (w zakresie kosmetologii czy medycyny estetycznej), to nie zawsze krążą o nim dobre opinie. Jak każdy zabieg może powodować działania niepożądane, jednak w rękach wykwalifikowanego kosmetologa jego niewielka ilość nie powinna być szkodliwa dla zdrowia pacjentów. Jest przede wszystkim alternatywą dla osób, które chcą ujędrnić i odmłodzić skórę twarzy, lecz wolą uniknąć operacji plastycznych z użyciem skalpela. Za renomą tej metody przemawia jej chociażby długa tradycja (pierwsze zabiegi w Polsce wykonywano w latach dziewięćdziesiątych). Po więcej informacji wejdź na:  http://www.drkepa.com/botox.html