Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/ardg/domains/healthy-fit-life.pl/public_html/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210 Blizny tak różne, tak inne - healthy-fit-life.pl
środa, Grudzień 08, 2021

Blizny tak różne, tak inne

Każda osoba kiedyś upadła i się zraniła, obtarła, oparzyła się. Praktycznie po każdym takim wypadku powstają mniejsze, większe, dłużej lub krócej gojące się blizny. Kto nie ma takiej od dzieciństwa po dziś dzień, która przypomina mu o jakimś wydarzeniu z dawnych lat? Im jesteśmy starsi tym rany się wolniej goją, a porody cesarskie i operacje pozostawiają na ciele trwałe pamiątki. Jednakże nie każda blizna jest taka sama, różnią się wielkością, położeniem, rodzajem, pochodzeniem i sposobem leczenia.

Przebieg gojenia się ran

Uszkodzenie przerywa tkankę, zmuszając organizm do zmobilizowania się i zlepienia rozerwanych struktur. Gojenie rany umożliwia tkanka łączna, która produkuje dużą ilość substancji międzykomórkowej spajającej różne typy innych tkanek.
Pierwszy etap gojenia się rany uruchamia się już w samym momencie zranienia i trwa przez kolejny dzień lub dwa. W trakcie tej fazy dochodzi do przekrwienia tkanki i zwiększenia przepuszczalności naczyń włosowatych, tworząc miejsce dla skrzepu krwi. Jest to najbardziej naturalny dla organizmu opatrunek, nawilżający ranę i oczyszczającą ją z niebezpiecznych drobnoustrojów. W następnej kolejności pojawia się stan zapalny, w trakcie którego rana w dalszym ciągu się oczyszcza dzięki wyspecjalizowany komórkom zwanym makrofagami, które usuwają obumarłe tkanki. Następny tydzień polega na wnikaniu do rany naczyń krwionośnych. Właściwy okres gojenia następuje w momencie, kiedy fibroblasty będące komórkami tkanki łącznej zaczynają się namnażać, a nad nimi zaczyna kształtować się nabłonek. Skutkuje to wyrównaniem się poziomu kolagenu produkowanego przez organizm z tym, który jest przez niego rozkładany i usuwany.
Ostatni etap to faza przebudowy blizny, która z reguły twa kilka miesięcy do pół roku.

Różnorodność blizn

Blizny różnią się od siebie tym, jak przechodzi u nich proces bliznowacenia, czyli faza ostatnia. I tak powstają blizny przerostowe, które cechuje czerwona barwa, widoczne naczynka krwionośne, lekko pogrubiałe i wyróżniające się na powierzchni gładkiej skóry. Ich gojenie wiąże się ze swędzeniem, drażliwością, a niekiedy również z bólem. Często pojawiają się po oparzeniu i są typowe dla osób o ciemniejszej karnacji.
Z kolei blizny zanikowe zazwyczaj są wklęsłe i okrągłe, a to wynika z problemów z produkowaniem włókien kolagenu i elastyny w trakcie gojenia się rany. Często blizny zanikowe pojawiają się po trądziku bądź ospie.

Jest ich jeszcze więcej!

Pogrubiałe, uniesione, twarde tkanki bliznowate zwane są w medycynie bliznowcami. Są one większe od pierwotnego zranienia i powiększają się wraz z mijającym czasem. Ponadto niosą ze sobą wiele nieprzyjemności dla posiadacza, są bolesne, swędzące, mają tendencję do odnawiania się nawet po chirurgicznym wycięciu.

Rozstępy a blizny rozstępowe

Pooperacyjne blizny nazywane są często bliznami rozstępowymi, gdyż pojawiają się na obszarach poddanych uprzednio ingerencji chirurga. Po usunięciu szwów zbliżone brzegi rany ponownie się rozsuwają i rozciągają skórę. Blizny rozstępowe są płaskie i blade. Ich nazwa przywodzi na myśl rozstępy, które są całkowicie innym rodzajem blizn, najczęściej pojawiającymi się po ciąży i szybkim przybraniu na wadze. Jest to naruszenie dolnych warstw skóry bez rozrywania naskórka. Czerwone, dopiero co wytworzone, są łatwe do usunięcia za pomocą kremów bądź łagodnych zabiegów kosmetycznych. Zabliźnione, białe pozostają już na zawsze nieusuwalne.

Dowiedz się o tym jak leczyć wszelkie rodzaje blizn na stronie Kliniki Medycznej Esteticmed:http://www.esteticmed.pl/wskazania/usuwanie-blizn.